Hille Perl, Viola da Gamba Sonatları

Hille Perl, Viola da Gamba Sonatları

Hille Perl, Viola da Gamba Sonatları

Dünyaca ünlü viola da gamba sanatçısı, 29 Mart 2014 tarihinde vereceği konserle Ankara dinleyicisini Bach'ın Viola da Gamba sonatları ile buluşturuyor.

Hille Perl
İncelikli ve özgün yorumlarıyla erken müzik dünyasında önemli bir yere sahip olan Hille Perl, 5 yaşında gittiği Wieland Küijken konseriyle viola da gambaya hayran kalmış ve Berlin’de Niklas Trüstedt’in ve Hamburg’ta Pere Ros ve Ingrid Stampa’nın öğrencisi olmuştur. 1990 yılında Bremen Erken Müzik Akademisi’nden mezun olan sanatçı, eserlerinde viola da gambayı yaygın olarak kullanan J.S. Bach, Telemann, Marais gibi önde gelen bestecilerinin yanı sıra İspanyol, İtalyan ve Fransız barok dönem bestecilerini de kapsayan çok geniş bir repertuvara sahiptir. Dünyanın pek çok şehrinde aktif solo konser programına sahip olan sanatçı, lavta, barok gitar, theorbe, chittarone sanatçısı Lee Santana ile birlikte düetler, Santana ve gitarist Steve Player ile Los Otros adlı triolarıyla konserler vermektedir. Duet ve trioların yanı sıra keman sanatçısı Petra Müllejans, flütçü Karl Kaiser ve Lee Santana ile birlikte oluşturdukları The Age of Passions isimli kuartet ile de birlikte çalışmalar yapmaktadır. Sanatçı, Freiburg Barok Orkesrası ve Harp Consort gibi pek çok oda müziği topluluğuyla da konserler vermekte ve CD kayıtları yapmaktadır. Aynı zamanda treble viol, barok gitar, lirone ve xarana çalan Perl, 2002 yılından bu yana Bremen Sanat Yüksekokulu’nda viola da gamba dersleri vermektedir. Chris Kurt Weiss tarafından sanatçıyı konu alan “Hille Perl ve Yaylı Çalgıların Kraliçesi” adlı bir belgesel hazırlanmıştır.

Lee Santana
Müzisyen bir ailede yetişen Lee Santana, rock ve caz gitar çalarak başladığı müzik kariyerine klasik gitar eğitimiyle devam etmiştir. Bu dönemde erken müzik, lavta ve diğer tarihi çalgılarla tanışan sanatçı Boston’da Emerson College’da erken müzik eğitimi almaya başlamış ve sonrasında New York’ta Patrick O’Brian’ın öğrencisi olmuştur. Bir dönem çağdaş müzik besteleri de yapmış olan sanatçı, 1984’te lavta çalışmalarına Almanya’da devam etmeye başlamış ve o yıldan bu yana Almanya’da pek çok farklı toplulukla, solistle konserler veren sanatçı, Hille Perl ile birlikte Los Otros adlı trioyu ve The Age of Passions adlı kuarteti kurmuştur. J.S. Bach’ın eserlerini seslendirdiği Pentagram isimli bir solo kaydı bulunan sanatçının Hille Perl ile çok sayıda düet kaydının yanı sıra pek çok toplulukla da CD kayıtları bulunmaktadır.

Michael Behringer
Orkestra şefi ve klavsen sanatçısı Michael Behringer, Freiburg’da aldığı dini müzik eğitiminden sonra Viyana ve Amsterdam’da klavsen ve org dersleri aldı. Klavsen sanatçısı ve sürekli basçı olarak Jordi Savall, Reinhard Goebel, Han Tol gibi ünlü solistlerle ve Musica Antiqua Köln, Hesperion XX, Freiburg Barok Orkestrası gibi orkestralarla dünyanın pek çok ülkesinde konserler vermiş ve CD kayıtları yapmıştır. 1999 yılında Hille Perl ile birlikte Bach’ın viola da gamba ve klavsen sonatlarının kaydını yapan sanatçı, Freiburg Müzik Yüksekokulu’nda ders vermeye devam etmektedir.

Program

J.S. Bach (1685-1750) Viola da Gamba Sonatı, Re Majör, BWV 1028
    - Adagio
    - Allegro
    - Andante
    - Allegro
J.S. Bach (1685-1750) Lavta Suiti, Sol Minör, BWV 995
    - Prelude
    - Presto
    - Allemande
    - Courante
    - Sarabande
    - Gavotte I, II
    - Gigue
J.S. Bach (1685-1750) Viola da Gamba Sonatı, Sol Minör, BWV 1029
    - Vivace
    - Adagio
    - Allegro
J.S. Bach (1685-1750) Trio Sonat, Re Minör, BWV 527
    - Andante
    - Adagio e dolce
    - Vivace
J.S. Bach (1685-1750) Kromatik Fantezi ve Füg, Re Minör, BWV 903
J.S. Bach (1685-1750) Trio Sonat, Sol Majör, BWV 530
    - Vivace
    - Lento
    - Allegro