Emma Kirkby ve İzmir Barok

Emma Kirkby ve İzmir Barok

Emma Kirkby ve İzmir Barok

İzmir Barok topluluğu ve Ingrid Seifert ile birlikte vereceği konserde Emma Kirkby, Bach’ın yanı sıra pek çok barok dönem bestecisinin de eserlerini seslendiriyor.

Emma Kirkby
Aktif müzik kariyerine başladığı 1970’li yıllardan bu yana Erken Müzik ve Barok Dönemi dünyasına damgasını vuran Emma Kirkby, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde Yunan, Roma ve Latin Dilleri Kültürü ve Edebiyatı bölümünde eğitim gördüğü yıllarda ve sonrasında İngilizce öğretmenliği yaptığı dönemde, profesyonel bir solist olma amacı gütmeksizin çeşitli korolarda çalışmış, bu süreçte Rönesans ve Barok müziğe olan içten bağlılığını keşfetmiştir. Kirkby, eğitimli sopranoların seslerinin dönem müzik aletlerine uygunluğunun aranmadığı bir dönemde, ilk Decca Florilegium kayıtlarında Consort of Musicke ve Academy of Ancient Music ile birlikte yer almış ve başta dönemin ünlü şan eğitmeni Jessica Cash olmak üzere birlikte çalıştığı pek çok şeflerin ve müzisyenlerin katkısıyla Erken Müzik’te insan sesi kullanımına kendi yaklaşımını getirmiştir.

1973 yılında kurulan ve Erken Müzik arşivleme çalışmalarıyla müzik dünyasında önemli bir yere sahip olan Taverner Korosu’nun kurucu üyesi olan Kirkby, Londra Barok (London Baroque), Freiburg Barok Orkestrası (Freiburger Barockorchester), L’Orfeo (Linz) ve Aydınlanma Çağı Orkestrası (Orchestra of the Age of Enlightenment) başta olmak üzere daha pek çok oda müziği grupları ve orkestralarıyla uzun soluklu birlikte çalışmış olmaktan duyduğu mutluluğu sıklıkla dile getirmektedir. Yakın zamanda, Palladian Ensemble ve Florilegium gibi dönem enstrumanlarıyla müzik icra eden müzik gruplarıyla birlikte konser vermeye başlamıştır.

Sanatçı, bugüne kadar oldukça geniş bir yelpazede yüzlerce kaydı dünya müziğine armağan etmiştir. Bu kayıtlardan başlıcaları arasında Hildegard von Bingen sekansları, İtalyan ve İngiliz Rönesansı’ndan madrigaller, Barok kantat ve orotoryoları, Mozart, Haydn ve Bach’ın çeşitli eserleri yer almaktadır.

Kirkby, 1999 yılında, Classic FM radyo dinleyicileri tarafından yılın şarkıcısı; Kasım 2000’de İngiliz Kraliyet Onur Nişanı ve 2007 yılında İngiliz Kraliyet Onur Nişanı’nın Kadın Şövalyesi sıfatıyla Kraliçe II. Elizabeth’in doğum gününde onur listesinde yer almıştır. BBC Müzik dergisinin Nisan 2007 sayısında gelmiş geçmiş en iyi sopranolar listesinde ilk onda yer almıştır.

Sanatçı, geçtiğimiz yıllarda Ankara Uluslararası Müzik Festivali’nde Londra Barok Topluluğu’yla birlikte sahne almış ve Ankaralı müzikseverlerle buluşmuştu.

Ingrid Seifert
Avusturya doğumlu olan sanatçı, Salzburg’da Jaroslav Suchy ile klasik keman eğitimini tamamlamıştır. Salzburg Mozarteum’u bitirdiği yıllarda erken müziğe olan ilgisi başlamış ve Nikolaus Harnoncourt yönetimindeki Concentus Musicus ile bir dönem birlikte çaldıktan sonra barok keman çalma tekniğini yeniden canlandırma çalışmalarıyla bilinen Sigiswald Kuijken’in öğrencisi olmuştur. Bir süre, Musica Antiqua Köln’de de çalan sanatçı, 1978 yılında Charles Medlam ve John Toll ile birlikte Londra Barok’u kurmuştur. Seifert, topluluk ile birlikte Avrupa, ABD ve Japonya başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde sayısız konserler vermiştir. Londra Barok topluluğu, 16. yüzyılın sonundan Mozart ve Haydn’a kadar uzanan geniş bir yelpazedeki repertuarları ile yaptıkları sekseni aşkın kayıtla Erken Müzik ve Barok Dönemi oda müziği kayıtları arasında özel bir yere sahiptir.

Londra’da Trinity College, Manchester’da Kuzey Kraliyet Müzik Okulu’nda ve Würzburg Müzik Akademisi’nde dersler vermiş olan sanatçı, halen Londra’da Kraliyet Koleji’nde ve Kraliyet Müzik Akademisi’nde ustalık sınıfı derslerini vermeye devam etmektedir. Seifert, 1661 yapımı bir Jacob Stainer çalmaktadır.

İzmir Barok
25 yıldır birlikte müzik yapan kontrbas sanatçısı Bülent Oral ve keman sanatçısı Hakan Özaytekin tarafından kurulan İzmir Barok, barok keman, viola da gamba ve klavsen üçlüsü olarak oda müziği çalışmalarına başlamış, sonraları barok flüt ile Atilla Oral ve soprano Linet Şaul‘ün de katılımıyla bugünkü halini almıştır. Topluluk, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dönem enstrumanlarıyla ve dönem stili ile sadece barok müzik eserlerini değil; aynı dönemde Osmanlı topraklarında icra edilen Osmanlı Müziği bestecilerinin de eserlerini batı müziğinin armoni esaslarına göre düzenleyip seslendirmektedir.

Topluluk, Türkiye’deki ve Avrupa’daki çeşitli festivallerde konserler vermiştir. İzmir Barok, İzmir’de “İzmir Barok Günleri” adında konserler dizisinin düzenlenmesine ön ayak olmuş ve Londra Barok ve Mare Nostrum gibi barok dönem müziğinde önemli bir yere sahip topluluklarla birlikte sahne almıştır. Türkiye’de barok müziği, dönem bestecilerini ve dönem enstrumanlarını tanıtma ve sevdirmeyi amaç edinen topluluk, konserlerin yanı sıra seminerlerle ve eğitim etkinlikleriyle de toplumsal bir rol üstlenmiştir.

İzmir Barok, yakın zamanda müzik marketlerde yerini alan “16.yy’dan 18.yy’ın ilk yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” adlı oldukça ses getiren bir cd kaydı yapmıştır.

Program

J.B. Lully (1665-1743) "Trios pour le Coucher du Roi"
    - Symphonie
    - Sarabande
    - Dans nos bois Silvandre s'ecrie
    - Menuet
G. Frescobaldi (1583-1643) Se l'aura spira tutta vezzosa
C. Gervaise (1540-1560) Pavane d'Angleterre
    - Galliarde
    - Almande 4
    - Branle de Poitou
H. Purcell (1659-1695) O Let Me Weep
C. Monteverdi (1567-1643) Si dolce è il tormento
H. Purcell (1659-1695) Love, thou art best of Humane Joys "Orpheus Britannicus"
J.S. Bach (1685-1750) Trio Sonata No:6 Bwv 530 G- Majör
    - Vivace
    - Lento
    - Allegro
J.S. Bach (1685-1750) Recitative - Aria Schafe können sicher weiden - Bwv 208
H. Purcell (1659-1695) Music For a While "Orpheus Britannicus"
M. Greene (1696-1755) Rapide, si volate