Concerto Melante

Concerto Melante

Concerto Melante

Berlin Filarmoni'nin dönem enstrumanlı sanatçılarının kurduğu Concerto Melante topluluğu, Bach'ın Musicalisches Opfer (Müzikal Sunu) eserini 7 Şubat 2014 tarihinde Ankara dinleyicisi ile buluşturuyor.

Concerto Melante
Uluslararası müzik sahnesine resmi olarak 2008 yılında çıkan “Concerto Melante”, Berlin Filarmoni’nin Oda Müziği Salonu’nda 10 yıl boyunca “Berlin Filarmoni Elemanları ve Konuk Sanatçıları Tarihsel Müzik Aletleri İle” adlı konserler dizisi veren bir grup müzisyen tarafından kurulmuştur. İsmini Georg Philipp Telemann’ın kendi soyadından türettiği ve lakap olarak kullandığı İtalyanca esintisi taşıyan “Melante” kelimesinden alan topluluğun sekiz üyesinden dördü, aktif olarak Berlin Filarmoni Orkestrası’nda çalmaktadır. Diğer sanatçılarsa, Berlin Barok Solistleri de dahil olmak üzere başka barok müzik topluluklarında yer almaktadır.

Özgün ve tarihi performans yorumlarıyla övgü toplayan Concerto Melante’nin yakın dönemde müzik marketlerde yerini alan Bach: Müzikal Sunu kaydının yanı sıra, Georg Philipp Telemann’ın keman, klavsen, sürekli bas ve viyola da gamba için bestelediği 9 sonattan oluşan bir arşiv kaydı, erken müzik dünyasında önemli bir yere sahip Alman soprano Dorothy Mields ile birlikte yer aldıkları barok dönem aryaları ve Berlin Filarmoni Oda Müziği başlıklı bir barok seçkiler repertuarıyla alınmış canlı konser kayıtları bulunmaktadır.

Verena Fischer
Almanya doğumlu olan sanatçı, modern flüt eğitimini Basel’de Peter-Lukas Graf ve Aurèle Nicolet ile tamamlamış ve sonrasında Basel Radyo Senfoni Orkestrası’yla solist olarak pek çok konser vermiştir. Lorin Maazel, Charles Dutoit ve Gary Bertini yönetimindeki Alman Gençlik Filarmoni Orkestrası’nda çalan Fischer, 1990 yılında barok flüt üzerine çalışmaya başlamış ve Wilbert Hazelzet, Barthold Kuijken ve Konrad Hünteler’in ustalık sınıflarına katılmıştır. Uzun yıllar Musica Antiqua Köln topluluğunun baş flütçüsü olan sanatçı, çok sayıda farklı oda müziği topluluğuyla aktif olarak çalışmakta ve dünyanın pek çok ülkesinde ustalık sınıfları düzenlemektedir.

Raimar Orlovsky
Müzisyen bir ailede yetişen ve 4 yaşında keman çalmaya başlayan Orlovsky, Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde keman eğitimi almıştır. Berlin Filarmoni Orkestrası’na katıldığı 1993 yılına kadar Stuttgart Bach Collegium, Avrupa Oda Müziği ve Berlin Apos Quartet gibi topluluklarda yer alan sanatçı Berlin Barok Solistleri adlı topluluğun da kurucu üyeliğini yapmıştır. Berlin Filarmoni Orkestrası Akademisi’nde ustalık sınıfı eğitimleri veren sanatçı, Berlin Filarmoni Orkestrası ve Berlin Barok Solistleri’nin yanı sıra 2008 yılında kurulan Concerto Melante topluluğu ile birlikte konserler vermektedir.

Ulrich Wolff
Müzik hayatına keman ile başlayan Wolff, şehir orkestrasının Ihtiyacını karşılamak için kontrbas çalmaya başlamış ve daha sonraları bu enstrüman üzerinde yoğunlaşarak Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde kontrbas eğitimini tamamlamıştır. 1977 yılında Leonard Bernstein yönetimindeki Dünya Gençlik Orkestrası’nda çalan sanatçı, 1978 yılında bu yana Berlin Filarmoni Orkestrası’nda görev yapmaktadır. Auryn Kuartet, Berlin Filarmoni Kuartet ve Musica Antiqua Köln topluluklarında yer alan ve Concerto Melante topluluğuyla müzik yapmaya devam eden Wolff, 2005 yılından bu yana İtalya’da Gustav Mahler Akademisi’nde dersler vermektedir.

Léon Berben
Erken müzik dünyası içerisinde tarihi performans yöntemi konusundaki uzmanlığı ve orgcu ve klavsenci olarak genç yaşta gösterdiği ustalıkla dikkatleri çeken Berben, Lahey ve Amsterdam’da Bob van Asperen, Ton Koopman ve Gustav Leonhardt gibi ustalardan ders almıştır. Musica Antiqua Köln topluluğu dahil olmak üzere pek çok oda müziği topluluğuyla konserler veren sanatçı, 1550-1770 yılları arasındaki org ve klavsen eserlerini kapsayan repertuarıyla solo resitaller vermektedir. Halen, Rostock’ta tarihi performans dersleri veren Berben, çok sayıda inceleme makalesiyle müzik tarihi araştırmalarına katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Program

J.S. Bach (1685-1750) Çapraz Flüt, Keman ve Sürekli Bas için Sol Majör Sonat : BWV 1038
    - Largo
    - Vivace
    - Adagio
    - Presto
J.S. Bach (1685-1750) Çapraz Flüt ve Sürekli Bas için Mi Minör Sonat : BWV 1034
    - Adagio ma non tanto
    - Allegro
    - Andante
    - Allegro
J.S. Bach (1685-1750) Keman ve Sürekli Bas için Mi Minör Sonat : BWV 1023
    - Preludio
    - Adagio ma non tanto
    - Allemande
    - Gigue
J.S. Bach (1685-1750) Das Musikalisches Opfer (Müzikal Sunu) BWV 1079
    - Ricercar à 3 (Klavsen)
    - Canon à 2 Cancrizans (Keman, Klavsen)
    - Canon à 2 in unisono (Keman, Klavsen, Gamba)
    - Canon à 2 per Motum Contrarium (Flüt, Keman, Klavsen)
    - Canon à 2 per Augmentationem (Flüt, Keman, Gamba)
    - Canon à 2 per Tonus (Keman, Klavsen)
    - Ricercare à 6 (Klavsen)
    - Sonata (Flüt, Keman, Klavsen, Gamba)
    - Largo-Allegro-Andante-Allegro